du an melosa melosa garden vi tri melosa garden vi tri melosa garden tien ich melosa garden phap ly melosa garden
Osteoporoza? Nie daj się złamać! | Medicus – przychodnia na miarę XXI wieku
nuoc khoang lavie nuoc khoang vinh hao nuoc lavie kem duong da chua hoi nach tri hoi nach Tu van ISO 22000 Tu van ISO 14001 Tu van ISO 9001 nem cao su lien a nem cao su van thanh nem cao su kim cuong

Nasze AKTUALNOŚCI

Osteoporoza? Nie daj się złamać!

Autor: | Tagi: | Comments: 0 | Luty 23rd, 2017

Osteoporoza – co to takiego? 

To stopniowe zanikanie masy kostnej, doprowadzające do rzeszotowienia kości (osteon – kość, poros – dziura). Choroba zwykle najpierw atakuje kręgosłup, potem miednicę. Może wiele lat rozwijać się bezboleśnie. Coraz cieńsze kości łatwo mogą ulegać złamaniu, a najbardziej narażone są biodra i nadgarstki. Gdy kość stanie się porowata, szanse na jej odbudowanie są małe.

Osteoporoza dotyka coraz więcej osób. Również dzieci! Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, dlatego szczególnie zagrożone osteoporozą są kobiety w okresie menopauzy i mężczyźni u których andropauza wystąpiła przed 45 rokiem życia. Specjaliści ostrzegają, że w związku z postępującym procesem starzenia się społeczeństwa może nam grozić epidemia osteoporozy.

Aż 85 proc. Polek po 40. roku życia obawia się osteoporozy, mimo to aż trzy czwarte spośród nich nigdy jeszcze nie badało gęstości kości.

 

 Ok. 40. roku życia badanie powinien wykonać każdy, u kogo w rodzinie występowała osteoporoza.

Ile kości jest w… kości? Takie z pozoru absurdalne pytanie. Ciebie też nurtuje??  Przyczyną  kłopotów może być nadmierna kruchość i łamliwość kości, spowodowana osteoporozą.

Na celowniku drobna blondynka 

Nie każdy z nas jest tak samo narażony na tę chorobę. Niestety, większe ryzyko dotyczy kobiet. Na dziewięciu chorych jest zwykle osiem pań i tylko jeden mężczyzna. Wśród reprezentantek płci pięknej osteoporoza najczęściej atakuje raczej te wysokie i szczupłe, o jasnych włosach i drobnych kościach. Ale szczególne zagrożenie dotyczy także tych pań, które w wieku kilkunastu lat wielokrotnie poddawały się drastycznym dietom odchudzającym (duże niedobory wapnia w wieku dojrzewania mogą spowodować wcześniejsze wystąpienie u nich osteoporozy – nawet tuż po czterdziestce). Ryzyko zachorowania na osteoporozę znacznie zwiększa się też po menopauzie. Gdy zanika miesiączkowanie, estrogeny nie chronią już tak dobrze kości jak przedtem.

Czy jesteś w grupie ryzyka??

jesteś w okresie menopauzy, czyli około 50. roku życia, lub przeszłaś ją przed 45 rokiem życia?

- masz  niewinne bóle pleców? One mogą zwiastować osteoporozę!!! Zwykle bagatelizujemy te bóle, tłumacząc je przeciążeniem, niewygodnym krzesłem albo reakcją na zmianę pogody. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, ostry ból towarzyszy prawie wszystkim codziennym czynnościom.

- masz niską masę ciała i brak aktywności fizycznej? – są przyczyną zmniejszonej przebudowy kości i ich osłabienia.

- masz dziedziczną skłonność? W Twojej rodzinie były przypadki częstych złamań nóg, ramion czy stawów biodrowych?

- cierpisz  na inne choroby przewlekłe, np. neurologiczne czy reumatyczne i zażywasz sterydy?

- przyjmujesz stale preparaty rozrzedzające krew (heparynę), co powoduje to pogorszenie przyswajania wapnia przez organizm?

- masz  zaburzenia wchłaniania lub inne poważne schorzenia gastryczne, w wyniku których wapń nie przyswaja się tak dobrze, jak u ludzi zdrowych?

- stosowałaś/eś przez dłuższy czas preparaty odchudzające, zawierające kwas fosforowy, który osłabia wchłanianie wapnia?

- byłaś/eś długo unieruchomiona/y, np. po wypadku samochodowym czy zerwaniu ścięgna Achillesa?

- jesteś amatorem  dużych porcji mocnej kawy (kofeina nasila wydalanie wapnia z organizmu)?

 – palisz papierosy? – jest odpowiedzialne za hamowanie przebudowy kości oraz wcześniejsze występowanie menopauzy i zmniejszenie stężenia estrogenów.

 

Diagnoza.

 Konieczne jest badanie densytometryczne. Jest to kilkuminutowe badanie aparatem RTG sprzężonym z komputerem. Wynik jest od razu. Określa się, jakie jest ryzyko złamań.

Densytometria (badanie gęstości kości) – jak się przygotować do badania?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed rozpoczęciem badania należy poinformować personel o schorzeniach (np. o chorobach tarczycy, o cukrzycy) oraz o przyjmowanych lekach. Jeżeli kilka tygodni przed densytometrią było wykonywane badanie z kontrastem (np. tomografia komputerowa), trzeba i o tym powiadomić, bo między badaniami musi być przerwa.

Przed densytometrią dokonuje się pomiaru wzrostu i masy ciała. Bada się kości, które najczęściej ulegają złamaniu w przebiegu osteoporozy. Są to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjka kości udowej. Kładziemy się na stole pomiarowym. Nad badanym fragmentem ciała przesuwa się ramię aparatu emitującego promienie. Trwa to kilka minut, w tym czasie trzeba leżeć nieruchomo. Po wykonaniu densytometrii od razu można wrócić do normalnych zajęć.

Niepotrzebna jest densytometria, jeśli nic nie dolega?

Fałsz! Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka – nie czekaj na symptomy choroby, tylko wykonaj to badanie. Wskazaniem do densytometrii jest też złamanie kości. Badanie zrobisz bezpłatnie, jeśli otrzymasz skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do poradni leczenia osteoporozy.

Stosowana od kilku lat nowoczesna metoda badania gęstości mineralnej kości (BMD) wykrywa chorobę, gdy nie daje jeszcze żadnych objawów, określa też ryzyko złamań oraz stopień zagrożenia osteoporozą.

Leczenie.

Osteoporozy nie warto leczyć, bo to nic nie pomoże?

Fałsz! Jeśli ubytek masy kostnej jest w normie, wystarczy prowadzić zdrowy styl życia oraz dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D.

 Gdy badanie wykaże małą masę kostną (osteopenię), zwykle zaleca się preparaty wapnia i witaminy D, ruch, systematyczne badania kontrolne i unikanie czynników sprzyjających chorobie. W przypadku menopauzy lekarz może zalecić Hormonalną Terapię Zastępczą dostosowaną do wieku, płci, gęstości i jakości tkanki kostnej oraz ogólnego stanu zdrowia. Spośród wielu preparatów wybierze najlepsze dla ciebie, które zahamują gubienie kości i pobudzą tworzenie nowej tkanki kostnej.

Najnowsze leki (bisfosfoniany – tabletki i zastrzyki) bierze się albo raz w tygodniu, albo raz w miesiącu. Ważna jest dieta bogata w wapń i aktywność fizyczna, choćby codzienny spacer.

Nie zwlekaj!

Zrób badanie!

Zadbaj z nami o swoje kości!

Umów się na badanie

Leave a Reply