PORADNIA KARDIOLOGICZNA | Medicus – przychodnia na miarę XXI wieku

PORADNIA KARDIOLOGICZNA

Kardiolog dla Ciebie

Poradnia kardiologiczna czynna od poniedziałku do piątku. Porady są wykonywane w ramach kontraktu z NFZ lub odpłatnie na życzenie pacjenta. Do Państwa dyspozycji posiadamy sześciu specjalistów.

W ramach poradni wykonujemy szereg badań takich jak Test wysiłkowy wykonywany na Zestawie do prób wysiłkowych renomowanej amerykańskiej firmy GE Healthcare, Echo serca na najnowszym aparacie firmy GE Healthcare Vivid S6, badanie EKG metodą Holtera aparatem firmy NorthEast Monitoring oraz Holter ciśnieniowy aparatem firmy Graph, które charakteryzują się bardzo dłużą dokładnością badania. Dobry sprzęt to wysoka, jakość wykonywanych badań a to podstawa właściwej diagnozy i skutecznego leczenia.

Przeprowadzamy na miejscu badania kardiologiczne bezpłatnie refundowanie przez NFZ oraz odpłatnie na życzenie pacjenta. Proces leczenia jest zaplanowany indywidualnie do każdego przypadku choroby. Leczenie chorób przewlekłych ciągłe monitorowanie oraz kontrole zdrowia pacjenta.

Lekarze naszej poradni udzielają porad i konsultacji specjalistycznych, przeprowadzają diagnostykę lub kierują na niezbędne badaniadiagnostyczne, prowadzą leczenie w zakresie chorób układu krążenia, ustalają wskazania do leczenia szpitalnego, realizują kontrole rozruszników i kardiowerterów, kontrole poszpitalnei kontynuują wymagane leczenie poszpitalne.

kardiologia_foto_001
Lekarze / godziny przyjęć

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

Strączyński Maciej

od 8.15 do 11.00
budynek A
gabinet 133a

od 8.00 do 15.00
budynek A
gabinet 133a

od 8.00 do 14.00
budynek B
gabinet 1

od 8.00 do 14.00
budynek B
gabinet 1

Strączyński Marek

od 8.00 do 13.00
budynek B
gabinet 1

od 8.00 do 12.00
budynek B
gabinet 1

Jaroszyńska Anna

od 9.30 do 12.30
budynek B
gabinet 3

Krzyżak Paweł


od 14.15 do 15.15
budynek B
gabinet 2

Cygankiewicz Tomasz

od 8.00 do 14.00
budynek A
gabinet 125

od 8.00 do 14.00
budynek A
gabinet 125

od 8.00 do 14.00
budynek A
gabinet 125

od 8.00 do 14.00
budynek A
gabinet 125

od 8.00 do 13.00
budynek A
gabinet 125

Bartusiak-Chatys Anna

od 8.00 do 14.00
budynek A
gabinet 133

od 8.00 do 13.00
budynek A
gabinet 133

od 8.00 do 14.00
budynek A
gabinet 133

od 8.00 do 14.00
budynek A
gabinet 133a

od 8.00 do 14.15
budynek B
gabinet 1

Sprawdź jakie badania wykonujemy

EKG oznacza elektrokardiogram lub elektrokardiograf. EKG jest procedurą diagnostyczną służącą do rozpoznawania chorób mięśnia sercowego.

Jest jednym z pierwszych badań, jakie zleca lekarz, podejrzewając schorzenie kardiologiczne. Badanie jest nieinwazyjne, niebolesne, trwa kilka minut, wyniki dostępne są od razu po wykonaniu badania.

W mięśniu sercowym impulsy elektryczne powstają samoistnie – z określoną częstotliwością decydującą o pracy serca. Miejsce, w którym prąd jest wytwarzany, to tzw. węzeł zatokowy.

Stad przechodzi on do wyspecjalizowanych komórek przesyłających go do innych części serca. Tę właściwość wykorzystano, konstruując aparat EKG. Elektrokardiograf odbiera sygnały ze skóry dzięki specjalnym elektrodom mocowanym na ciele. Sygnały te są następnie wzmacniane i zapisywane przez aparat na papierze w postaci tzw. krzywej EKG. Jest to odzwierciedlenie miejsc oraz czasu zjawisk elektrycznych zachodzących w sercu w momencie wykonywania badania.

heart copy

Echo serca jest badaniem, które pozwala na ocenę budowy serca i jego pracy. Podczas badania ECHO oceniane są zastawki (ich budowa i funkcja), jamy serca (tj. przedsionki i komory) – oceniane są poprzez pomiar ich objętości, grubości ścian, kurczliwości. ECHO serca pozwala również zdiagnozować obecność płynu (np. krwi) w worku osierdziowym (worku otaczającym serce). ECHO serca jest badaniem nieszkodliwym, więc nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

Badanie ECHO serca wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent leży na leżance na lewym boku, klatka piersiowa musi być odsłonięta by zapewnić lekarzowi dostęp. Na głowicę aparatu nakładany jest żel a następnie głowicę przykłada się pod różnymi kątami do klatki piersiowej w okolicy serca. Obrazy powstałe podczas badania pokazywane są na monitorze aparatu i nagrywane na nośniku. Projekcje obrazu serca można także wydrukować na specjalnym papierze.

ekg

Badanie EKG metodą Holtera wykonywane jest aby ocenić aktywność elektryczną serca w ciągu całej doby. Podczas wizyty w pracowni holterowskiej na twojej klatce piersiowej przyklejone zostaną specjalne jednorazowe elektrody. Zapis EKG w sposób ciągły rejestrowany jest na taśmie magnetofonowej lub innym nośniku danych np. karty pamięci Flash w urządzeniu przypominającym wielkością i wyglądem walkmana. Urządzenie to zamocowane jest przy pasku, z którym pacjent nie rozstaje się przez cały czas badania.
Podczas badania pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej – badanie ma sens jeśli rejestruje czynność serca podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynności domowe, aktywny wypoczynek, sen).

Po 24 godzinach aparat jest zdejmowany w pracowni holterowskiej, a zapisane dane oceniane są przez kardiologa.

pik

Holter ciśnieniowy polega na założeniu pacjentowi zestawu do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego. Zestaw składa się z rejestratora i mankietu. Rejestrator steruje pompowaniem mankietu i rejestruje wyniki pomiarów. Czas rejestracji to 24 godziny. Zazwyczaj pomiary dokonywane są co 20 minut w ciągu dnia i co godzinę w nocy. Po 24 godzinach rejestrator jest zdejmowany i podłączany do komputera. Uzyskane wyniki są analizowane przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, a następnie oceniane przez lekarza.
Pomiar ciśnienia dokonywany jest podczas zwyklej aktywności pacjenta, który może w tym czasie pracować i wykonywać wszystkie codzienne czynności.

Podczas rejestracji należy pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zwiększy komfort pacjenta i precyzję badania.
• Proszę założyć koszulkę z krótkim rękawem oraz luźne okrycie wierzchnie z szerokim rękawem
• W dniu badania należy przyjąć wszystkie leki, które Pani / Pan standardowo zażywa.
• W momencie pomiaru ciśnienia ramię powinno być swobodnie i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała.
• Proszę chronić urządzenie przed wilgocią i wodą, a także bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.

echo copy

Test wysiłkowy polega na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego, jakim jest jazda na rowerze stacjonarnym lub marsz na bieżni elektrycznej. Badanie ma na celu zdiagnozowanie zmian ukrwienia i czynności serca, podczas wysiłku fizycznego. W czasie wysiłku mogą w zapisie EKG pojawić się zmiany, które nie występują w zwykłym, spoczynkowym badaniu EKG. Wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie mięśni szkieletowych na tlen, co prowadzi do przyspieszenia rytmu i wzrostu objętości minutowej serca. Podczas wysiłku wzrastającego aż do skrajnego wyczerpania, częstotliwość rytmu zwiększa się stopniowo do granicy nazywanej maksymalną częstotliwością rytmu. U osób zdrowych wielkość wykonywanego wysiłku fizycznego jest ograniczona przez zdolność perfuzji pracujących mięśni szkieletowych, a nie przez wykorzystanie całkowitej rezerwy przepływu wieńcowego. U osób z chorobą wieńcową objawy niedokrwienia mięśnia sercowego pojawiają się już przez osiągnięciem maksymalnej częstotliwości rytmu serca.

Przed badaniem nie należy się najadać, by sztucznie nie zwiększać ciśnienia w jamie brzusznej. Nie wolno też palić papierosów. Na badanie należy przyjść kilkanaście minut wcześniej, by mieć czas na wypoczynek. Trzeba zabrać ze sobą wygodne ubranie i sportowe buty.

proba_wysilkowa

Masz pytania napisz

appointment-img

    Z listy obok wybierz płeć: