
Ostroga piętowa
W obecnych czasach znaczące nakłady finansowe oraz poszerzanie tematyki zdrowotnej związane są z chorobami, które zagrażają bezpośrednio życiu pacjentów. Jest jednak grupa schorzeń, które co prawda nie są zagrożeniem życia jednakże skutecznie utrudniają normalne, zdrowe funkcjonowanie. Przykładem takiej przypadłości jest zwyrodnienie guza piętowego zwanym potocznie ostrogą piętową.
Powstała narośl kostna w początkowym stadium powoduje dyskomfort podczas chodzenia. Powstający ból odzywa się na początku obciążenia, następnie zanika, by wieczorem ponownie się nasilić. Stopniowo staje się on ciągły i na tyle silny, że człowiek nie jest w stanie efektywnie wykonywać jakiejkolwiek aktywności fizycznej na stojąco.
Do grupy o zwiększonym ryzyku zachorowania na ostrogę piętową należą osoby:
– długotrwale przyjmujące pozycję stojącą
– z zaburzoną biomechaniką chodu (np.: w wyniku urazu kończyny dolnej)
– otyłe
– z przeciążeniami sportowymi np. u biegaczy, skoczków
– chodzące w niewygodnym obuwiu np. wysoki obcas, płaska podeszwa
– z wadami postawy, np. koślawość kości piętowej (obciążanie wewnętrznej strony pięty) czy płaskostopie poprzeczne
– z uciskiem gałązki nerwu piszczelowego – tzw. neuropatia Baxtera
– z zapaleniem tkanki tłuszczowej pod guzem piętowym
Jak zatem walczyć z tym schorzeniem?
Problem ten jest wielokrotnie poruszany w literaturze medycznej, aczkolwiek nie ma skonkretyzowanego i zarazem skutecznego planu terapii.
Jednakże najczęściej stosowanym „lekarstwem” na ostrogę piętową jest wykorzystanie: fali uderzeniowej oraz krioterapii.
Podczas poddawania pacjenta zabiegowi fali uderzeniowej silne uderzenie (wibracja aplikatora) pod wpływem wysokiego ciśnienia powoduje wręcz mechaniczne uszkodzenie tkanek położonych pod powierzchnią skóry. Na skutek mikrodestrukcji dochodzi w późniejszej fazie do zjawiska nowotworzenia tkanek, rewaskularyzacji (nowotworzenia naczyń krwionośnych) i w efekcie do lepszego ukrwienia i odżywienia okolicy zmienionej chorobowo oraz odprowadzenia produktów przemiany materii.
Krioterapia poprzez dobroczynne działanie zimna w bardzo niskich przedziałach temperaturowych, rzędu -140ºC do -70ºC, przyczynia się przede wszystkim do uśmierzenia bólu, zmniejszenia napięcia mięśniowo-powięziowego i lepszego ukrwienia okolic chorobowych.
Jak pokazują najnowsze doniesienia odnośnie ostrogi piętowej – do gabinetu lekarskiego bądź fizjoterapeutycznego może trafić każdy z nas, niezależnie od płci czy też wieku, dlatego też niniejszy artykuł, choć w zarysie pozwoli zapoznać się z tym problemem.
Autor: Tomasz Kozieł